...Kuigi väike nõid oskab tuult teha, müristada lasta, punast kivi nõmmelt minema nõiduda, vihma ja rahet välja kutsuda, mis ühele õigele nõiale sugugi raske töö pole, ei meeldi vanadele nõiamooridele, et ta inimestele lausa head tegema on hakanud. Ja mis kõige hullem, ta nõiub ka reedel. Walpurgi ööl Blocksbergi mäel saab selgust, kelle poole vaekauss kaldub....  
 Tere rüütlid, aadlikud siia "keskaegsele" lehele


kus nalja tagaajamine ja seltsielu seisavad võrdsetena kõigi Muusade hulgas. Te leiate ka teavet ürdid, retseptidest ja traditsioonidest keskajal. Ma loodan, et teile meeldib, võttes pilk ajas tagasi ja võib-olla isegi, noppida retsept või kaks.

Draakonisupp


14 kuuma sibulat (või 6 šalottsibulat, 2 küüslauguküünt)
1 näpuotsatäis soola
1 peotäis tilli
1 peotäis peterselli
1 näputäis musta pipart
1. nahk kitsepiimalt
palju puhast vett
draakoni liha (loetletud koostisaineid teha kuni 4,5 kilo)

Lasta potis vesi keema, hakkida sibul (ja küüslauk, kui seda kasutatakse) peeneks. Segada seda, lisades soola, tilli ja pipart
Eemaldada kestendav, mittesöödav välimine osa draakoni lihast. Lõika liha keskmisteks osadeks ja pilla need potti - mis ei pea korralikult mulinal keema. Lase keema, kuni liha hakkab lagunema . Seejärel keera maha kuumus. Kuni pott jahtub, segatakse kitsepiimanahk ja petersell. Lase seista, kuni rasv ja õli, mis esineb kogu draakoni lihas, kerkib pinnale. Koori see välja ja seejärel soojendatakse segu söögitoale. Keetmata draakoni liha säilib kuus päikesetõusu!!. Keedetud liha säilib kaks korda kauem.

Keskaegse peigmehe kook


pool kilo võid
1/4 tassi vett
pool kilo jahu
1/2 tl soodat
2,5 kilo sõstraid
1/4 tassi pruuni suhkrut
1,5 kilo rosinad
1/2 SL muskaati
1 sidrun
1/2 SL muskaatpähkel
1/4 lb datleid
1/2 SL kaneeli
10 muna
1/4 SL purustatud nelki
1/2 tassi siirupit
1/2 tassi purustatud pähkleid

Kreemista või, munad ja suhkur. Lisa vesi ja siirup. Sõelu jahu, sooda ja vürtsid ja lisada aeglaselt taignasse. Sega sõstrad, rosinad ja sidrun. Lisada muid maagilisi ürte ja vürtse. Seejärel valatakse kogused valmis pannidele ja küpseta aeglases ahjus (250-300), kuni nuga keskele torgatuna tuleb välja puhtana. Aeg varieerub 40-50 minutit, sõltuvalt ahjust.

Üks keskaegne soeng

Lilleunede tähendusest keskajal


Näha unes salveid tähendab, et sa abiellud varsti.
Näha unes lilledest pärga tähendab uut armastust.
Näha unes lillekorvi tähistab sünndi või pulma.
Näha unes ristikut tähendab õnnelikku ja jõukat abielu.
Näha unes mürteli-õit tähendab abieluettepaneut üsna pea
Näha unes lõosilmi näitab, et sa varsti leiad uue armastuse
Näha unes kannikesi tähendab, et teie abikaasa on noorem kui ise.

Keskaegsed ürdidRaudrohi

(Achillea millefolium) - Uudistava loomisvõime abil on mul hea olla ja ma olen terve.See taim on oma nime saanud vana-Kreekast Homerose „Iliase“ kangelase Achilleuse järgi, kes ravis oma sõdurite haavu raudrohuga. Achilleuse ema teadis, et poja kõige haavatavam koht on kand ja valmistas enne sõjaretke poja jala kaitsmiseks raudrohuvanne. Raudrohi on energeetiline taim nõrkuse vastu. See sobib inimestele, kes on heitunud keskkonna pealesuruvatest mõjutustest-teda härivad informatsioonitulv, kiire linnaelu, halb seltskond. Tüüpiliseks tagajärjeks on allergiad, mis tulenevad keha ja psüühika ülekoormusest. Loovus on kadunud ja uusi ideesid ei sünni. Inimesel võib olla ka palju ideesid, kuid ta ei suuda neid teostada, sest ei oska arvestada oma jõuvarudega. Immuunsüsteem ei toimi ja sellega seoses põeb ta sageli. Olulisemad sümptomid on nõrkus, ülitundlikkus, allergiad, vastutusvõimetus Raudrohu abil õpib inimene end kaitsma liigsete mõjutuste eest. Taim annab vastupanuvõime ja tasakaalu tegemistes. Loomisvõime pääseb voogama ja inimene suudab saavutada konkreetseid tulemusi.Füüsilisel tasandil on raudrohi vereselgitaja ja verepuhastaja, veresulgeja. Temaga ravitakse hemorroide ja kõhuhädasid - kõhuvalu, alahappesus, haavandid, kõhugripp. Tal on allergia- ja põletikuvastane toime. Teda kasutatakse naistehädade puhul, kui on tegemist liigse verejooksuga, aga ka emakakasvaja puhul.Raudrohi on sügava toimega taim, mõjutades vereloomet luuüdis, seepärast on teda paslik kasutada juhul, kui miski on meid sügavalt mõjutanud, olgu siis kas füüsilisel või psüühilisel tasapinnal.

Iisop

(Hyssopus officinalis) - Juuste loputamine iisopitõmmisega vabastab kõõmast ja annab ilusad läikivad juuksed. Temaga saab loputada ka silmi silmapõletiku korral ja igemepõletiku korral suuõõnt. Teda kasutatakse hingamisteede põletike, bronhiidi ja astma ravimina. Ta on söögiisu parandav, seedimist soodustav, kõhukrampe vabastav. Ta suurendab uriinieritust ja on reumavastane ravim. Iisopit sisaldab vana mungajook-benediktiin.Rahvaravis kasutatakse iisopit ergutina. Iisop sobib üleminekuvaeguste puhul mõjutades hormonaalsüsteemi, eriti öist higistamist, hingematmistunnet ja väsimust.

Nõges

- Nõgest vajab inimene, kes on põhjalikult väsinud ja nõrk. Füüsilisel tasandil ei suuda ta vastutada oma tervise eest ja haigestub sageli. Inimene on aldis halbadele mõjutustele ja ei väärtusta iseennast. Teda saab ära kasutada, kuna ta on teelt eksinud.Ta ei tunneta enam oma loomulikke vajadusi, looduse rütme ning tasakaalu. Inimese seksualne energia on nõrk ja ta ei soovigi seda energiat. Inimene ei suuda loomulikul moel oma akusid laadida ja seetõttu vajab palju turguteid nagu näiteks kohvi. Kohvi vajadus ühtlasi on inimese juures elurõõmu tunde kompensatsiooniks. Olulisemad sümptomid on väsimus, nõrk vastutusvõime. Nõges äratab inimeses loomulikud instinktid. Inimene jaksab teha füüsilisi jõupingutusi ilma väsimata.Ta aitab inimesel koguda füüsilist jõudu ja inimene suudab teha seda, milleks tal varemalt ei jätkunud jõudu.. Nõges aitab kinni pidada oma eesmärkidest, olgu see siis tööl või inimsuhetes. Nõgese abil saab inimesest tugev, raudne, algatusvõimeline, elurõõmus, kohanev ja kartmatu isiksus. Nõges sisaldab palju c-viatmiini, samuti B1, B2 ja K vitamiini, temas on cal, mg ja fer. Nõges paneb kana munele, lehma piima andma ja ajab karva läikima. Ta kõrvaldab kevadväsimuse ja teeb tuju heaks. Nõgeseteed peaksid jooma need, kel veri nõrk, aga ka põrnahaiguste vastu, neeru-ja kuseteede põletiku korral ja soolepõletike puhul.Ta on hea kõhukorrastaja.Sobib hästi ka nahahaiguste raviks salvide koostises või leotisena.Ta suurendab piimaeritust ja aitab üleminekuvaevuste puhul.

Naistepuna

(Hypericum perforatum) - Legend räägib, et kui Ristija Johannese pea toodi kandikul Herodes Antipase tütrele näidata, langes maha verepisaraid, millest kasvas nn. Johannese lill. Naistepuna korjatakse enne jaanipäeva või veel parem jaaniööl, siis on tal eriti tugev ravitoime.. Naistepuna kaitseb maja õnnetuse eest ja tema abil saab tulevikku ennustada. Naistepuna on masendusevastane taim.Ta on tähsal kohal siis, kui on kadunud eluisu ja- jõud, kui kadunud on usk ja julgus. Inimesel on tunne, et ta ei jaksa enam edasi elada. Inimene on ebakindel oma võimetes ja tunneb end alaväärsena teiste inimeste suhtes. Inimene ei ole võimeline oma eluolu parandama, ta näeb oma elu just kui kõrvaltvaataja, ta on alistunud ja haavatud. Sümptomid: masendus, lootusetus, nõrk enesetunne. Naistepuna annab jõudu ja lootust tulla toime raskustega. Suureneb sotsiaalne suhtlemine, kuna tõuseb eneseväärtustamine. Naistepuna annab valguskire, mille abil inimene suudab uuesti leida elurõõmu. Inimne suudab pidada kinni oma tõekspidamistest ja ei ole sõltuvuse teiste kriitikast. Naistepuna annab võimaluse näha uusi võimalusi ja väljakutseid elus. Tulemuseks on tasakaalukas, innustunud, rahul olev ja särav inimene. Naistepuna on põletikuvastane, soolelihaseid lõdvestav, sapieritust suurendav ja haavu parandav. Temaga ravitakse depressiooni ja masendust. Ta on üsna suure rahustava toimega ja teda kasutatakse närvihaiguste ja ks naistehaiguste raviks, olgu see puuduv menstruatsioon või liigne verejooks.

Aedruut

-Meditsiiniline kasutus: kõik terveks. Võlu ja uskumused: Üsna võimas taim. Näiteks Plinius ütleb meile, et inimene, kes seda kaasas kannab ei saa kunagi hammustada ühegilt mürgiselt olendilt Samuti arvati, et sel on on võimu kurjade vaimude üle. Ja lõpuks ta kaitseb inimesi katku ja muu surmava epideemia eest. Ajaloolised märkmed: Karl mainis seda et see oli üsna tavaline kloostrites (nt Saint Galleni 10. sajandil)

Aniis

- kõik terveks. (nt kõik mürgised hammustused ja nõelamised)

Harakputk

- Ravimina kasutamine: põletused, halvad unenäod, mao vaevused

Kirss

- Ravimina kasutamine: köha, silmade haigused, palavik, seedehäired

Kummel

- Ravimina kasutamine: väsimus, palavik, mao hammustused. Naised kasutasid seda valude leevendadamiseks.

Murulauk

-Ravimina kasutamine: köha, hingamisteede haigused

Ubaleht

- Ravimina kasutamine: söögiisu ja seedeprobleemid, soolte ussid. Ajaloolised märkmed: Ubaleht oli üks tähtsamaid ravimtaimi keskaegses Euroopas.

Ristik

(Trifolium medium)Ristik võib aidata juhul, kui lapsepõlveprobleemid kummitavad sind ka tänapäeval, tänu millele inimene kontrollib ümbritsevat liiga palju. See on justkui tema reaktsioon külma ja hirmutava maailma vastu. inimene ei taha, et teised näeksid teda nõrga ja haavatuna.Ta avaldab oma arvamust liiga järsult, võtmata arvesse teiste tundeid. Ta kardab kõike uut ja võõrast, mis võib murda tema psüühilise barjääri.Ta kritiseerib kõike, mis erineb tema maailmapildist. Selline inimene võib olla väga agressiivne või „äärmine möku“ Ülikriitilisus ja valitsemisvajadus on domineeriv ja ta ei oska väljendada tänu saadud abi eest ning temaga on raske koostööd teha. Ta ei suuda andestada teistele. Kehas on psühhosomaatilised pinged, valud ja seedimisprobleemid. Tähtsamad sümptomid on negatiivsus, koostöövõimetus, valud ja seedimisprobleemid. Ristiku abil inimene saab tagasi koostöövalmiduse ja ühtekuuluvustunde. Inimene tugevdab oma isikupära ja suudab selle abil ka aksepteerida teiste erinevust. Inimene õpib vaatama elu teistest vaatevinklitest ja kogema selle mitmenäolisust.Ta mõistab, et meil kõigil on üksteiselt midagi õppida. Inimene muutub diplomaatilisemaks ja negatiivsed tunded asenduvad uudishimuga teisi tndma õppida. Erimeelsusi ei ole vaja karta, need on meie rikkuseks. Füüsiliselt on ristik rögalahtistava, kuse-ja sapieritust suurendava, verejooksu peatava, valuvaigistava ja kasvajatevastase toimega. Kasutatakse kehvveresuse, valuliku menstruatsiooni, emkaverejooksu, bronhiidi ja hingamisvaeguste puhul.Värskena haavade parandamiseks ja verejooksu sulgemiseks.

Veistesüdamerohi

(Leonurus cardiaca)
Sisaldab muuhulgas c-viamiini ja karotinoide, kaaliumi ja calciumi, mis kõik reguleerived südametegevust. Taimel on rahustav ja krambibastane toime. Taim reguleerib südame kokkutõmbeid. Mõjub hästi ka klimakteerimi ajal nii meestele kui naistele. Kõige enam kasuatakse kõrgvererõhutõve algstaadiumis ja kaksteistsõrmiksoole haavandtõve ajal, eriti kui haigus võib olla põhjustatud närvihäiretest. Veel kasutatakse epilepsia, krampide, emakaverejooksu ja valuliku menstruatsiooni puhul. Samuti ka ärritava köha raviks.

Liivatee

(thymus) - Antiikses Kreekas on seda taime seostatud elegantsusega. Tüümiani järgi lõhnamine tähistas suursugusust, rüütellikkust, tervist. Thymos (eluhingus). Sõdade ajal pressiti tüümianist välja eeterlikke õlisid, millega raviti haavu ja puhastati haiglaruume. Tüümian on tugev lümfipuhastaja, seetõttu kasutatakse teda võimsa köharohuna. Teda kasutakse ka teiste hingamisteede põletike ja haigute puhul. Liivateega ole sõber ka siis, kui on vaja aidata palaviku, peavalu, kõhu-ja alakeha haiguste puhul. Naiste taimekapis peaks see taim kindlasti olema. Teda saab kasutada ka ebakorrapärase menstruatsiooni puhul. Liivatee tee on rahustav, tasakaalustav ja valuvastane.Leotatud taimepuru on hea panna ka ohatise peale .

Kortsleht

- (Alchemilla vulgaris)
Kortslehte on peetud ajast-aega igipõliseks naistetaimeks. Vanasti kui naised nurgavoodisse läksid, panid nad kortslehti selja alla.Usuti, et see kergendab sünnitust. Peale lapse ilmalepoomist võiks juua kortslehe teed, et aidata emakal taastuda ja hoida ära emakavajet. Ka menstruatsioonihäirete ja valgevooluse korral on see taim omal kohal. Väikseid imikuid võib vannitada kortslehevannis, nii muutuvad lihased tugevamaks. Ka vanad inimesed võiksid teha kortslehevanne, et oma väsinutele lihastele uut toonust anda. Kortslehetee alandab palavikku ja leevendab nohu. Seda on peetud ka heaks mälutaimeks. Nii, et naised, kui teie meestel on kombeks unustada naistepäeval lilli tuua, siis hakake virisemise asemel neid aegsasti enne tähtpäeva kortsleheteega jootma. Kortsleht on igavese nooruse taim, sest, kes viitsib hommikuti käia kortslehe pealt kastepiisakesi korjamas ja neid näole piserdab, see säilitab kauaks jumeka pale ja noorusliku väljanägemise.

Lavendel

Lavendlit peetakse armurohuks ja seda piserdati vanasti peale vooruslikkuse kaitsmiseks.Muidugi hoidis lavendel keskajal eemal ka nahaparasiidid ja need, kes ennast peasta armastastasid kasutasid jällegi lavendlit pesemisvahendite koostises. Lavendel on tugev rahustaja ja ta sobib närvilisuse, pingeseisundi, südamekloppimise ja kõrge vererõhu raviks. Lavendel selitab mõtteid, leevendab masendust, pikendab ööund. Lavendel taastab ja lõõgastab meelt, mõjudes peaaegu eufooriliselt.Ta suurendab turvalisustunnet, leebust, kaastunnet, meeleselgust, tolerantsi ja empaatiat.Lavendel rahustab maha kõik liiga tugevad tunded, mis võivad inimese hävingusse viia - seepärast oli ta ka lemmiktaim kloostriaedades. Lavendel leevendab kriise ja lõhub kinnistunud käitumismudeleid. Ta leevendab ujedust ja hämmingust tulenevat ängistust.Lavendel sobib loovisikule, kes on liiga kammitsetud, et oma mõtteid ellu viia. Lavendel aitab inimesel end väljendada. Teda võib kasutada juhul, kui oled liigselt sukeldunud oma hingemaailma ja kannatad seetõttu kaela-,pea-ja õlavalude all. Lavendlit saavad kasutada unehäirete ja närvidest tulenevate seedehärete all kannatajad. Ka nukrameelsuse rohuks sobib ta hästi. Lavendel on hea taim ajavöötme erinevustest tulnud probleemide leevendamiseks. Füüsiliselt aitab lavendel seedehäirete, üleminekueahäirete, vereringeprobleemide puhul. Ta on tõhus jalaseene ravis ja reisiiivelduse leevendamiseks. Samuti närvilisusest tulnud peavalude leevendamiseks.

Münt

Münte on umbes 25 liiki. Roomlased kaunistasid end mündipärgadega, mis pidid neid kaitsma kurja silma eest ning vähendama alkoholi mõju. Kreeklased hoiatasid müntide kasutamise eest enne lahingut, sest siis kuluks energia armatsemisele. Araabias kaunistati haigemaju mündiga, et haige elujõud taastuks ja haigust kandvad putukad kaoksid. Indiaanlased kasutasid münti, et tugevdada südant, parandada armuelu, jahutada ja ergutada tundeid.Mündi abil tõrjuti ka nõidust. Münt lõdvestab soolte ja emaka krampe, suurendab seedemahlade eritust, parandab meeleolu, takistab köharefleki, kaotab kõhugaase, alandab palavikku ja leevendab menstruatsioonivalu, stimuleerib kesknärvisüsteem. Mündi nõrk leotis on rahustava ja tugev lahus ergutava toimega. Münt parandab keskendumisvõimet, tõhustab õppimist, lisab inspiratsiooni, aitab omaks võtta uusi ideid, puhastab meelt. Ta suurendab tundlikkust, teadlikkust, vastuvõtu-ja tähelepanuvõimet. Sellega ravitakse vaimunüridust ja liigset huvi toidu vastu, et meel vabaneks kõrgemate mõtete mõtlemiseks.

Meliss

(Melissa officinalis) - Roomlased arvasid, et meliss parandab mälu. Araablased arvasid, et ta aitab hirmu ja masenduse vastu. Meliss teeb südame rõõmsaks ja teda peetakse südame sõbraks. Ta on noorendava toimega ja ajab minema mustast sapist tekkivad häirivad mõtted. Meliss hoiab ära kilpnäärme ülemäärase aktiveerumise ja parandab und, tugevdab närve, väldib depressiooni.Ta alandab palavikku, suurendab söögiisu, laiendab veresooni, lõdvestab silelihaste spasme, kergendab menstruatsiooni, ennetab Alzheimeri tõbe. Meliss tõkestab nakatumist viirusega. Ta on hea närvilisuse, ülepinge, vaimse läbipõlemise vastu. Meliss ei muuda uniseks, vaid rahustab meeli. Ta annab jõudu ja energiat, kaovad õudusunenäod. Melissi kasutatakse viljastumisele kaasaitamiseks, ebareguaalse menstruatsiooni puhul.Temaga ravitakse hormoonide ringlushäiretest tulnud peavalu ja tundlikkust ilmamuutuste suhtes. Taim suurendab higieritust ja koos palderjani, humalaga on ta hea unetooja.


Piimanõges

(Nepeta cataria) Kuna naistenõges sarnaneb oma välimuse ja lõhna poolest melissiga, siis paljud arvavadki, et tegemist on sama taimega. Kui neid võrrelda, siis meliss oleks just kui peen linnapreili ja naistenõges tugev maatüdruk. Ühes on peent elegantsi ja teises ürgset naisalget. Naistenõges on rahustava, silelihaste krampe lõõgastava toimega. Ta on valuvaigisti ja krambivastase toimega. Meliss annab elujõudu ja elurõõmu ja aitab meil leida oma ürgset alget

Koriander

- kasutati kui olid: krambid, halvatus, unetus, köha, katk, sooleussid. Maagilised uskumused: koriandrist usuti, et see parandab mälu.

Paiseleht

Ravimina kasutamine: suitsu sissehingamine põletades lehti - selle sissehingamine aitas köha ja teiste hingamisteede haiguste puhul. Ka haavade raviks.

Till

Usutavasti aitas nõiduse vastu. Meditsiiniline kasutamine - silmahaigused ja maohäired.

Ingver

Ingver kaitses inimesi vananemise eest.Samuti oli see üks armujoogi koostisosadest. Meditsiiniline kasutamine - gripp, katk ja maohäired.

Küüslauk

Maagiline uskumus- kaitses inimesi vampiiride, kurja, madude ja skorpionite eest. Meditsiiniline kasutamine - põletike ravi, äärmiselt tõhus antibiootikum.

Mürkputk

Conium maculatum

Meditsiiniline kasutamine -lokaalne valuvaigisti amputeerimise puhul. Conium on surmavalt mürgine taim. Jooki sellest keetsid nõiad mõrtsukaile.

Koerapöörirohi

Hyoscyamus niger

Taim on kaetud kleepuvate karvadega ja eritab ebameeldivat lõhna. Kõik taime osad on mürgised. Koerapöörirohu viljad on kuprad, mis avanevad kaanega. Meditsiiniline kasutamine: Tugev lokaalne valuvaigisti, kasutati amputeerimistel.

Humal

kergelt narkootiline, suurendab söögiisu, peatab seksuaaliha.

Mädarõigas

Maagilised uskumused: kui mädarõika juur oli uusaastaööl rahakotis, et saanud järgneva aasta jooksul ükski raha otsa. Meditsiiniline kasutamine: köha, astsiit, hingamisteede vaevused, maovaevused.

Mägisibul

Maagiline uskumus: see kaitseb maja ilmastikunähtuste nagu äike ja tormid eest.

Kadakas

Seemnete närimine koos valge veini rüüpamisega oli efektiivne valuvaigisti. Kadakasuits ka sissehingamisel tappis parasiidid. Kadakaleotise kompressi tehti nihestuste puhul. Maagiline uskumus: kadakas aitas haldjate vastu, kes soovisid vastsündinuid varastada.

Naistemantel

Alchemilla mollis - Leotis aitab haavadel kiiremini paraneda. Maagilised uskumused: taim mängis olulist osa püüdlustes luua noorendavat jooki.

Käoking

Valuvaigisti. Nõiad kasutasid mõrtsukaile mõeldud jookides ja salvides.

Koirohi

Koirohtu kasutati putukate eemaldamiseks ja tõrjeks. Keskaja teadlased lisasid koirohu tõmmist oma tindile, et kaitsta seda hävitavate putukate eest.

Hõbepaju

Nahapõletuste puhul valuvaigisti.
 
 
...Sest see tõenäoliselt oli siiski loomne rasv. Kristlastel oli tol ajal vaja oli leida viis, et õigustada nõidade tapmisi ning see oli üks viis kuidas nad seda tegid. Iidsed nõiad oleks hõõrunud salvi oma nahale ja heitnud tule ette maha, salv teadaolevalt muutuks nende nahal punaseks ja kiirgaks soojust. Nõiad oleks seega astraalselt reisinud Sabbatitele ja muudele nõidade salajastele koosolekutele. On teateid, et nõiad olid samas ka teadlikud oma füüsilises asukohas toimuvast...

Tagasi üles